Obec Hôrky
ObecHôrky

Povinnosť vlastníka vykonať orez stromov zasahujúcich do elektrického vedenia

Ak sa pod vzdušným elektrickým vedením alebo v jeho ochrannom pásme nachádzajú trvalé porasty vyššie ako tri metre a v prípade, že túto hranicu presahujú, hoci len konármi, majú vlastníci pozemkov povinnosť ich vypíliť alebo okliesniť.

Vážení občania

Ak sa pod vzdušným elektrickým vedením alebo v jeho ochrannom pásme nachádzajú trvalé porasty vyššie ako tri metre a v prípade, že túto hranicu presahujú, hoci len konármi, majú vlastníci pozemkov povinnosť ich vypíliť alebo okliesniť. Týka sa to všetkých pozemkov.
Z uvedeného vyplýva, že orez stromov zasahujúcich do elektrického vedenia je povinnosť vlastníka, nie energetikov. Veľká časť obyvateľov sa mýli, keď pokladá starostlivosť o dodržiavanie ochranných pásiem v súvislosti s výrubmi či okliesňovaním porastov za povinnosť energetikov. Pokiaľ sa strom nachádza na ich pozemku, sú zaň zodpovední. Preto im patrí aj všetko drevo, ktoré zostane po jeho vypílení alebo orezaní.

Zákon o energetike zakazuje pod vedením nielen pestovanie porastov s výškou nad tri metre, ale aj umiestňovanie stavieb, zriaďovanie skládok a skladovanie horľavých materiálov. Je to v prvom rade kvôli bezpečnosti ľudí, ale aj kvôli ochrane ich majetku a spoľahlivosti prevádzky distribučnej sústavy.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a.s. (ďalej iba SSD a.s.) nerealizuje orez stromov, ale na základe objednávky na vypnutie inkriminovaného úseku odpojí tú časť, kde si musí orez zrealizovať majiteľ predmetného porastu.

Obyvatelia, ktorí sa rozhodnú na svojich pozemkoch odstrániť alebo orezať stromy a porasty pod elektrickým vedením, môžu požiadať o dočasné vypnutie prúdu.

Pre vyriešenie požiadavky je potrebné, aby doručili Stredoslovenskej distribučnej , a.s. objednávku na vypnutie inkriminovaného úseku, a počas daného stavu bezprúdia je potrebné orez vykonať majiteľom toho pozemku. Služba vypnutia je bezplatná.

Vzor objednávky prikladáme.

OBJEDNAVKA - orez stromov - dočasné vypnutie prúdu.docx (13.87 kB)

Stredoslovenská distribučná a. s.
Zákaznícka linka 0850 166 007 (Po-Pia:08.00-15.00)

Poruchová linka 0800 159 000 (Nonstop)

OBJEDNAVKA - orez stromov vypnutie.docx

Typ súboru: DOCX dokument, Velkosť: 13,87 kB
Dátum vloženia: 15. 11. 2021 9:52
Dátum poslednej aktualizácie: 15. 11. 2021 9:56

Udalosti v obci

Náhodný výber z galérie

Natur-Pack

Natur-pack

dnes, sobota 20. 4. 2024
dážď so snehom 6 °C 2 °C
nedeľa 21. 4. oblačno 5/1 °C
pondelok 22. 4. polojasno 9/1 °C
utorok 23. 4. zamračené 13/3 °C

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Informácie od nás

Smart info

Dostávajte informácie z nášho webu prostredníctvom  e-mailov

Chcem sa zaregistrovať